دندان

دندان درد در بارداری

دندان درد در بارداری

دندان درد در بارداری، اکثر زنان باردار در طول دوران بارداری خود مبتلا به برخی از بیماری های دهان و دندان می شوند. همه افراد داستان های بسیاری در مورد حالت تهوع، کمر درد، خستگی و… را در مورد دوران بارداری شنیده اند.

اما هنگامی که از دندان درد یا حساسیت در دوران بارداری صحبت می شود  بسیاری از افراد نسبت به آن بی اطلاع هستند. با این حال، مسائل مربوط به دندان پزشکی در دوران بارداری از آن چیزی که افراد فکر می کنند شایع تر است. در این دوران بدن با تغییرات هورمونی بسیاری مواجه می شود.
با توجه به تغییرات با افزایش استروژن و پروژسترون شما ممکن است دچار استفراغ و تهوع شوید که علائم منجر به آسیب رسیدن دندان و ایجاد پلاک دندانی شود.

تجمع این پلاک ها در خط لثه ممکن است باعث ایجاد بیماری هایی از قبیل خون ریزی لثه و التهاب آن گردد. این بیماری شناخته شده می تواند در ۷۵ درصد از زنان باردار ظاهر شود. اگر شما مبتلا به این بیماری هستید بدانید که تنها نیستید. بسته به شدت التهاب لثه در دوران بارداری، شما ممکن است به بیماری پریودنتال نیز مبتلا گردید. این بیماری که باعث عفونت جدی در لثه است، منجر به تحلیل لثه و در نهایت از دست دادن دندان می شود.
دندان درد در بارداری

دندان درد در بارداری

علت درد دندان در بارداری

🔹برخی از زنان باردار نیز مبتلا به تومور بارداری می شوند، این تومور ها از تجمع بیش از حد پلاک ها به وجود می آید. نگران نباشید، هر چند این کلمه، به نظر ترسناک می باشد، اما این تومور های در حال رشد غیر سرطانی می باشند.

🔹البته این تومور های سرطانی یا غیر سرطانی با رشد بیش از حد بافت نرم دهانی (که اغلب در طول سه ماهه دوم رخ می دهد) ممکن است باعث حساسیت و درد شده و فرآیند خوردن و آشامیدن را برای شما سخت کند. خبر خوب این است که این تومورها معمولا پس از زایمان ناپدید می شوند.

🔹اگر دلایل بالا کافی نبود می توان اضافه نمود که، بار داری اشتها را نیز تغییر می دهد و در زنان بار دار علاقه و حس استفاده بیش از حد از یک غذا را ایجاد می کند. مشکل این است که به احتمال زیاد غذا هایی که زنان حامله به عنوان ویار از آن ها استفاده می کنند در اکثر مواقع سالم نیستند.

🔹اگر شما دائما برای استفاده از تنقلات شیرین و یا موادی با کربوهیدرات بالا ویار داشته و به شدت به مواد غذایی علاقه دارید، خطر پوسیدگی و در نهایت حفره دندان در شما وجود دارد و اگر شما متاسفانه با رفلکس اسید (برگشت اسید معده به مری)، استفراغ مکرر یا وجود اسید معده در دهان همرا هستید، به آرامی به مینای دندان شما آسیب خواهد رسید.
دندان درد در بارداری

دندان درد در بارداری

درمان درد دندان در بارداری

🔹در چنین مواردی اولین و مهمترین اقدام این هست که به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

اگر شما دچار دندان درد شده اید این درد به خودی خود از بین نمی رود.

پس درد را تحمل نکنید و بلافاصله به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

🔹حتما به دندان پزشک اطلاع دهید که باردار هستید. بسته به اینکه شما در چه مرحله ای از حاملگی هستید، استفاده از اشعه ایکس برای دندان و برخی از روش های تشخیصی دندان پزشکی در دوران بارداری بلامانع است.

🔹در برخی موارد دندان پزشکان درمان را به اواخر هفته سه ماهگی دوم موکول می کند.  زمانی که شما نیاز به پر کردن یا عصب کشی دارید این احتمال وجود دارد، برای درمان نیاز به بیهوشی موضعی یا عمومی داشته باشید که بیهوشی و یا بی حسی خطر سقط جنین در سه ماه اول را افزایش می دهد.

اما از آنجا که دستگاه های حیاتی و مهم کودک شما در سه ماهه دوم شکل گرفته اند، خطر ابتلا به عوارض جانبی کمتری وجود دارد.
دندان درد در بارداری

دندان درد در بارداری

جرم گیری در بارداری

🔹از آن جای که جرم گیری هیچ نوع خطری برای جنین شما به همراه ندارد پس شما می تواند طبق معمول از این روش برای تمیز نگه داشتن دندان های خود استفاده کنید. لازم به ذکر است این روش شما را از شر پلاک ها و در نهایت ایجاد حساسیت در دندان خلاص می کند. البته جرم گیری بیش از حد نیز می تواند خطر ناک باشد.

🔹دندان پزشک شما می تواند از این روش هر سه ماه یک بار به جای هر ۶ ماه یکبار استفاده کند. حذف پلاک همچنین می تواند احتمال ایجاد تومورهای بارداری که در نتیجه رشد بیش از حد پلاک ها هستند را کاهش دهد این تومورها پس از بارداری از بین می روند.

🔹گاهی اوقات این تومورها خوردن غذا را برای شما دچار مشکل می کند در این صورت دندان پزشک شما احتمالا تصمیم به برداشتن این تومور ها میکند اما شما باید تا سه ماهه دوم یا سوم صبر کنید، چرا که برای برداشتن این تومور ها نیاز به بی حسی موضعی یا منطقه ی در اطراف لثه شما می باشد.
اگر شما دچار بیماری پریودنتال در دوران بارداری هستید و دندانپزشک شما نمی تواند، دندان های شما را حفظ کند، کشیدن دندان در در طول سه ماهه دوم برای از بین بردن حساسیت و دندان درد بلامانع است.
بعد از سه ماهه دوم، شما می توانید برای جایگزینی دندان خود با ایمپلنت دندانی یا پل دندانی با پزشک مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن