داروها

داروی ترامادول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ترامادول

داروی ترامادول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ترامادول

داروی ترامادول چیست و چه کاربردی دارد؟

از داروی ترامادول برای تسکین دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. داروی ترامادول شبیه به داروهای حاوی مخدر ضد درد است.

نحوه‌ی عملکرد داروی ترامادول

داروی ترامادول با تحت تاثیر قرار دادن مغز باعث می‌شود که نحوه‌ی احساس کردن و پاسخ‌گویی مغز به درد تغییر کند.

http://داروی-ترامادول-چیست؟-کاربرد-و-عوارض-مصرف-ترامادول

داروی ترامادول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ترامادول

نحوه‌ی مصرف داروی ترامادول و دوز مصرفی

🔹پیش از شروع مصرف داروی ترامادول و قبل از هر بار مصرف مجدد نحوه‌ی مصرف دارو را مطالعه کرده یا چگونگی استفاده از آن را از دکتر روانپزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

🔹داروی ترامادول را به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک، معمولا هر چهار تا شش ساعت یک بار در صورت نیاز به تسکین درد استفاده کنید. شما می‌توانید داروی ترامادول را به همراه غذا یا بدون غذا استفاده کنید. در صورتی که با مصرف این دارو دچار حالت تهوع می‌شوید ترامادول را به همراه غذا مصرف کنید. از پزشک خود یا دکتر داروخانه در مورد راه‌های دیگری که مانع از ابتلا به حالت تهوع می‌شوند، مثل دراز کشیدن در حدود یک تا دو ساعت با کم‌ترین حرکت سر، سوال کنید.

🔹دوز مصرف داروی ترامادول به وضعیت بیماری و پاسخ‌دهی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی ممکن است پزشک شما مصرف داروی ترامادول را از دوز پایین شروع کرده و آن را به تدریج افزایش دهد. دستورالعمل‌های پزشک خود را با دقت دنبال کنید. حداکثر دوز توصیه شده ۴۰۰ میلی‌گرم در روز است. در صورتی که شما بیش‌تر از ۷۵ سال سن دارید توصیه می‌شود حداکثر ۳۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف کنید. دوز مصرفی داروی ترامادول را به صورت خودسرانه افزایش ندهید و این دارو را برای مدت طولانی‌تری نسبت به تجویز پزشک استفاده نکنید. دقیقا زمانی مصرف دارو را متوقف کنید که پزشک برای شما تجویز کرده است.

🔹در صورتی که داروهای مسکن را با اولین علائم درد مصرف کنید میزان تاثیرگذاری آن‌ها بیش‌تر می‌شود. اگر صبر کنید تا درد شما شدیدتر شود ممکن است تاثیرگذاری حداکثری دارو نیز از بین برود.

🔹در صورتی که به طور مداوم درد دارید، برای مثال در صورتی که به آرتروز مبتلا هستید، ممکن است پزشک شما مصرف طولانی مدت داروهایی که حاوی مخدر هستند را برای‌تان تجویز کند. در این صورت ممکن است پزشک به شما دستور دهد تنها در صورت بروز ناگهانی درد از این داروها استفاده کنید. داروهای مسکن دیگری از جمله استامینوفن و ایبوپروفن نیز ممکن است تجویز شوند. از پزشک خود یا دکتر داروخانه در مورد چگونگی مصرف داروی ترامادول به همراه داروهای دیگر سوال کنید.

🔹در صورتی که داروی ترامادول را در دوزهای بالا یا به صورت مداوم استفاده می‌کنید ممکن است با علائم ترک ناگهانی مواد مواجه شوید. در چنین مواردی اگر مصرف دارو را به صورت ناگهانی متوقف کنید ممکن است به علائم ترک ناگهانی نظیر بی‌قراری، آب‌ریزش چشم، آب‌ریزش بینی، حالت تهوع، عرق کردن و درد عضلانی دچار شوید. برای جلوگیری از بروز علائم ترک ناگهانی ممکن است پزشک شما دوز مصرفی دارو را به تدریج کاهش دهد. با پزشک خود یا دکتر داروخانه در مورد جزئیات بیش‌تر مشورت کنید و در صورت مشاهده‌ی علائم ترک ناگهانی موضوع را گزارش دهید.
در صورتی که داروی ترامادول در مدت زمانی طولانی مورد استفاده قرار گیرد ممکن است تاثیرگذاری سابق را نداشته باشد. در صورت بروز چنین مشکلی با پزشک خود مشورت کنید.

🔹اگر چه داروی ترامادول به افراد بسیاری کمک می‌کند اما مصرف آن در بعضی موارد می‌تواند اعتیادآور باشد. در صورتی که اختلال سوء مصرف مواد، مانند مصرف بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، داشته باشید خطر اعتیاد به داروی ترامادول بیش‌تر از سایرین شما را تهدید می‌کند. داروی ترامادول را دقیقا همان طوری مصرف کنید که پزشک شما برای جلوگیری از خطر اعتیاد به آن تجویز کرده است. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید.

🔹در صورتی که بعد از مصرف داروی ترامادول درد شما ادامه پیدا کرد یا شدیدتر شد موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

داروی ترامادول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ترامادول

داروی ترامادول چیست؟ کاربرد و عوارض مصرف ترامادول

عوارض جانبی مصرف داروی ترامادول

🔹حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سبکی سر، سرگیجه، خواب‌آلودگی و سردرد از جمله عوارض جانبی مصرف داروی ترامادول هستند. بعضی از این عوارض جانبی ممکن است مدتی پس از مصرف داروی ترامادول کاهش یافته یا از بین بروند. در صورتی که هر کدام از این عوارض جانبی برای مدت طولانی ادامه داشت یا شدیدتر شد موضوع را به پزشک خود یا دکتر داروخانه اطلاع دهید.

🔹برای جلوگیری از یبوست در حین مصرف داروی ترامادول گنجاندن فیبر در رژیم غذایی، نوشیدن آب کافی و انجام تمرینات ورزشی توصیه می‌شود. هم‌چنین ممکن است احتیاج به مصرف ملین داشته باشید. از دکتر داروخانه سوال کنید که مصرف کدام ملین برای شما مناسب‌تر است.
برای کاهش خطر سرگیجه و سبک سری به آرامی از جای خود بلند شوید.

🔹درصورتی که پزشک داروی ترامادول را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. هم‌چنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی ترامادول را مصرف کرده‌اند عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده‌اند.

🔹در صورتی که با عوارض جانبی جدی از قبیل تغییرات روحی و روانی مانند پریشانی و توهم، احساس درد شدید در معده و شکم، مشکل در ادرار کردن و مشاهده‌ی علائمی که نشان می‌دهد غدد فوق کلیوی شما به خوبی کار نمی‌کند مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیر معمول و کاهش وزن مواجه شدید، به سرعت موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

🔹در صورت ابتلا به عوارض جانبی بسیار خطرناکی از قبیل تپش قلب سریع و نامنظم، سرگیجه‌ی شدید، بی‌هوش شدن و تشنج به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

🔹مصرف داروی ترامادول به ندرت ممکن است میزان سروتونین را افزایش داده و باعث بروز یک بیماری جدی به نام سندروم سروتونین یا مسمومیت با سروتونین شود. در صورت استفاده‌ی شما از داروهای دیگری که باعث افزایش میزان سروتونین می‌شوند امکان ابتلای شما به این بیماری بیش‌تر می‌شود، بنابراین در مورد تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید. در صورتی که علائمی مانند تپش قلب سریع، توهم، از دست دادن تعادل، سرگیجه‌ی شدید، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، گرفتگی عضلات و تب بدون توضیح و آشفتگی و بی‌قراری غیر معمول را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.

🔹داروی ترامادول در بدن شما به یک ماده‌ی مخدر قوی تبدیل می‌شود. در بعضی از افراد این تغییر شدیدتر و سریع‌تر از حد معمول اتفاق می‌افتد که این موضوع خطر ابتلا به عوارض جانبی بسیار جدی را افزایش می‌دهد. در صورتی که حتی یک مورد از علائم زیر را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید:

تنفس سطحی و آهسته
خواب‌آلودگی شدید
مشکل در بیدار شدن از خواب
گیجی

🔹لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد داروی ترامادول نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی‌ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید به سرعت از مرکز فوریت‌های پزشکی کمک بگیرید.
با توجه به این که لیست عوارض کامل نیست ممکن است با عارضه‌ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دکتر داروخانه مشورت کنید.

موارد احتیاط مصرف داروی ترامادول

🔹پیش از مصرف داروی ترامادول در صورتی که به این دارو آلرژی دارید موضوع را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. داروی ترامادول ممکن است شامل ترکیبات غیرفعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. برای اطلاع از جزئیات بیش‌تر با پزشک خود یا دکتر داروخانه صحبت کنید.

🔹قبل از مصرف داروی ترامادول تمامی سوابق پزشکی خود و خانواده‌تان را به اطلاع پزشک برسانید؛ مخصوصا سابقه‌ی ابتلا به بیماری‌های مغزی مانند صدمه دیدن سر، تومور مغزی یا سابقه‌ی تشنج، مشکلات تنفسی مانند آسم، وقفه‌ی تنفسی در خواب و بیماری مزمن انسداد ریوی، بیماری‌های کلیوی، بیماری‌های کبد، اختلالات روحی و روانی مثل گیجی، افسردگی و افکار خودکشی، سابقه‌ی شخصی یا خانوادگی اختلال سوء مصرف مواد از قبیل سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدر یا الکل، مشکلات معده و روده مانند انسداد، یبوست، اسهال ناشی از عفونت و بسته شدن روده، مشکل در ادرار کردن که برای مثال ناشی از بزرگ شدن پروستات است، بیماری‌های کیسه‌ی صفرا، بیماری‌های لوزالمعده مانند پانکراتیت و چاقی.

🔹داروی ترامادول ممکن است موجب گیجی، ناهشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری‌جوانا این حالات را تشدید می‌کند لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هش‌یاری دارند تا زمانی که در هش‌یاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف ترامادول از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری‌جوانا با پزشک خود صحبت کنید.

🔹مصرف ترامادول ممکن است باعث بروز یک بیماری به نام افزایش سطح نمودار کیوتی QT شود که بر ریتم قلب تاثیر می‌گذارد. افزایش سطح نمودار کیوتی به ندرت می‌تواندموجب تپش قلب سریع و نامنظم و علائمی مانند سرگیجه‌ی شدید و خستگی شود، اما در صورت بروز این علائم فرد به سرعت نیاز به مراقبت‌های پزشکی دارد.

🔹در صورتی که شما مبتلا به شرایط خاص پزشکی هستید یا داروهای دیگری مصرف می‌کنید که موجب افزایش سطح نمودار کیوتی می‌شوند بیش‌تر از سایرین در خطر ابتلا به افزایش سطح نمودار کیوتی قرار دارید. پیش از استفاده از داروی ترامادول تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک خود یا دکتر داروخانه در میان بگذارید

🔹و آن‌ها را از شرایط خاص پزشکی‌تان مانند بعضی از مشکلات قلبی از جمله نارسایی قلبی، تپش قلب آهسته و افزایش سطح نمودار کیوتی روی نوار قلب، سابقه‌ی خانوادگی مشکلات قلبی خاص از قبیل افزایش سطح نمودار کیوتی روی نوار قلب و ایست ناگهانی قلبی مطلع کنید.

🔹سطح پایین پتاسیم و منیزیم در خون نیز ممکن است خطر ابتلا به افزایش سطح نمودار کیوتی را افزایش دهد. این خطر در صورت استفاده از داروهای خاصی مانند داروهای ادرار آور یا قرص‌های آب یا داشتن شرایط خاصی نظیر تعرق شدید، اسهال و استفراغ افزایش یابد.
در صورت استفاده از این داروها یا در صورت ابتلا به این دست شرایط پزشکی خاص در مورد مصرف ترامادول با پزشک خود مشورت کنید.

🔹پیش از انجام هر گونه عمل جراحی تمامی داروهای مصرفی‌تان را با پزشک یا دندان‌پزشک خود در میان بگذارید.

ممکن است بعضی از کودکان حساسیت بیش‌تری نسبت به عوارض جانبی مصرف داروی ترامادول از خود نشان دهند. خواب‌آلودگی مفرط، گیجی یا تنفس آهسته، سطحی و پر سر و صدا از جمله‌ی این عوارض جانبی هستند.

🔹افراد سالخورده نیز ممکن است نسبت به دیگران حساسیت بیش‌تر به عوارض جانبی مصرف داروی ترامادول به خصوص عوارضی نظیر گیجی، سرگیجه، خواب‌آلودگی، تنفس آهسته و سطحی و افزایش سطح نمودار کیوتی داشته باشند.

🔹چنانچه باردار هستید فقط در صورت نیاز ضروری داروی ترامادول را استفاده کنید و در مورد فواید و مضرات آن از پزشک خود کمک بگیرید.

🔹داروی ترامادول از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال می‌یابد و ممکن است اثرات نامطلوبی مانند خواب‌آلودگی غیر معمول، مشکلات تغذیه یا مشکل در تنفس بر نوزاد شیرخوار داشته باشد. شیردهی در هنگام استفاده از داروی ترامادول توصیه نمی‌شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

علائم اوردوز مصرف داروی ترامادول

🔹اگر فردی بیش از اندازه از داروی ترامادول استفاده کرده بود و دچار علائمی مانند بی‌هوش شدن یا مشکل در تنفس شد به سرعت با مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید.

داروی خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

🔹این دارو فقط برای وضعیت فعلی بیماری شما تجویز شده است. به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک برای درمان بیماری‌های دیگر از آن استفاده نکنید. ممکن است برای درمان بیماری‌های مختلف مصرف داروهای متفاوتی نیاز باشد.

🔹از پزشک خود یا دکتر داروخانه سوال کنید که آیا باید برای مواجهه با اوردوز داروی نالوکسان در دسترس داشته باشید یا وجود آن ضروری نیست.

🔹برای نگهداری صحیح داروی ترامادول آن را در دمای اتاق و به دور از نور، حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *