بیماری هاجنسی

سوزاک چیست؟

سوزاک چیست؟

سوزاک نام یک بیماری جنسی است که در اثر رابطه جنسی انتقال پیدا می کند. نوعی باکتری به نام نایسریا گونوره آ سبب بروز این بیماری می شود.
این باکتری معمولا در قسمتهای گرم و مرطوب بدن مانند مجاری ادراری، چشم، حلق، واژن، مقعد و دستگاه تناسلی زنان رشد می کند.
عامل اصلی انتقال این باکتری از طریق رابطه جنسی محافظت نشده است. بهتر است بدانید که در صورت ابتلای زنان به این بیماری و بارداری امکان انتقال این بیماری به جنین وجود دارد!
به همین دلیل کارشناسان همواره به این موضوع تاکید می ورزند که کاندوم بهترین وسیله برای کاهش انتقال بیماریهای مقاربتی است و به حفظ سلامت طرفین در برقراری این رابطه کمک می کند.

سوزاک چیست؟

سوزاک چیست؟

علائم بیماری سوزاک

🔹هر بیماری خود را با علائم خاصی نشان می دهد. به همین دلیل شناخت این علائم نقش موثری در پیشگیری و یا درمان به موقع بیماری دارد. بهتر است بدانید بعد از انتقال باکتری نایسریا گونوره آ دو تا چهارده روز طول می کشد تا علائم آن در بدن مشخص شود.
قسمت بد این بیماری این است که گاهی این بیماری در فرد وجود دارد، اما علائمی نشان نمی دهد و اگر این فرد رابطه جنسی با دیگران داشته باشد، آنها را نیز آلوده می کند.

علائم سوزاک در مردان

احساس درد و سوزش در هنگام ادرار
تکرر ادرار
ترشحات سفید، زرد و یا سبز رنگ
التهاب و قرمزی در آلت تناسلی مردان
احساس درد و التهاب در بیضه ها
گلو درد مداوم
التهاب مفاصل

در موراد نادر درد به ناحیه مقعد نیز می رسد. اما یکی از بهترین نشانه های تشخیص این بیماری در مردان تکرر ادرار است.

علائم سوزاک در زنان

توجه داشته باشید که این بیماری می تواند شباهت زیادی به قارچ واژن داشته باشد. علائم این بیماری بدین صورت هستند:

ترشحات آبکی و سبز رنگ
احساس درد و سوزش در هنگام ادرار
تکرر ادرار
گلو درد
احساس درد در هنگام دخول
درد شدید در زیر شکم
تبورم در ناحیه واژن
خونریزیهای شدید
خونریزی در بین عادت ماهیانه
خونریزی پس از برقراری رابطه جنسی
درد چشم، حساسیت به نور
درد مفاصل

علائم سوزاک مقعد

درد ، خارش و سوزش در قسمت مقعد
ترشحات مقعدی

سوزاک دهانی چیست؟

🔹در این بیماری این باکتری قسمت حلق و لوزه ها را درگیر می کند و سبب بروز مشکلات زیادی برای فرد میشود. به نظر می رسد دلیل اصلی این بیماری رابطه جنسی دهانی است.

🔹در گذشته به اشتباه تصور میشد که رابطه جنسی دهانی خطر ابتلا به بیماریهای جنسی را کاهش می دهد، اما امروزه مشخص شده است که این فکر اشتباه است. سوزاک دهانی در میان افراد همجنسگرا بیشترین میزان شیوع را دارد.

سوزاک چیست؟

سوزاک چیست؟

بیماری سوزاک چگونه تشخیص داده می شود؟

🔹بهترین روش برای تشخیص این بیماری استفاده از سواب برای برداشتن ترشحات از نواحی درگیر بدن مانند آلت تناسلی، مقعد و یا حلق است.
در این روش نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود تا وجود این باکتری تشخیص داده شود. همراه با این روش آزمایشات دیگری نیز مانند آزمایش خون گرفته می شود تا قطعیت این بیماری ثابت شود. نتایج این بیماری ظرف مدت 24 ساعت تا 3 روز آماده هستند.

بیماری سوزاک چه مشکلاتی برای سلامتی به وجود می آورد؟

🔹عدم درمان این بیماری عوارض و مشکلات زیادی را برای افراد به همراه دارد. این بیماری می تواند به رحم و لوله های رحم و تخمدان برسد و همین امر خطر نازایی را افزایش می دهد. همچنین این بیماری خطر بروز بیماریهای شدید لگنی را افزایش می دهد.
اگر این بیماری درمان نشود، در صورت بارداری زنان خطر بارداری خارج از رحم نیز بالا می رود. عدم درمان بیماری سوزاک در مردان خطر عقیم شدن و نازایی مردان را نیز افزایش می دهد. اگر عفونت ناشی از این بیماری وارد خون شود به قلب، مغز و نخاع آسیب وارد میشود.

همانطور که می دانید بهترین روش درمان عفونتهای باکتریایی استفاده از آنتی بیوتیکهاست. این داروها به شرح زیرند:

سفتریاکسون
آزیترومایسین
لوفلوکساسین
افلوکساسین
سیپروفلوکساسین
داکسی سایکلین

به این نکته توجه داشته باشید که مصرف این داروها باید زیر نظر مستقیم پزشک صورت گیرد.
در غیر اینصورت بیماری مقاومت آنتی بیوتیکی به وجود می آید و همین امر سبب گسترش عفونت در بدن می شود.

سوزاک چیست؟

سوزاک چیست؟

پیشگیری کنیم؟

🔹مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سوزاک پرهیز از شرکای متعدد جنسی است. به جرات می توان گفت که کاندوم یکی از بهترین اختراعات بشر است که جان بسیاری از افراد را نجات داده است.
بنابراین بهترین توصیه برای حفظ سلامت جنسی استفاده از کاندوم است. اگر سابقه بیماریهای مقاربتی داشته اید، ممکن است زودتر از افراد دیگر به این بیماری مبتلا شوید. به همین دلیل پیروی از بهداشت جنسی اهمیت بسیار زیادی دارد.

اقدامات لازم در صورت ابتلا به بیماری سوزاک

🔹بهتر است بدانید که در صورت مشاهده علائم ابتلا به این بیماری باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و همه چیز را با جزییات در اختیار پزشک قرار دهید.
اگر سابقه رفتار پرخطر جنسی داشته باشید، این موضوع را حتما به پزشک بگویید و از بیان آن خجالت نکشید. تا زمانی که نتیجه آزمایشات شما نیامده است از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید. در صورت تجویز آنتی بیوتیک، مصرف این دارو را طبق مقدار و زمان مشخص شده ادامه دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *