زنان و زایمان

عمل جراحی سزارین به چه صورت انجام می شود؟

عمل جراحی سزارین به چه صورت انجام می شود؟

عمل جراحی سزارین نوعی عمل جراحی شکمی است که طی آن جنین با ایجاد شکافی بر روی رحم و شکم مادر به دنیا می آید. سزارین معمولا در مواقعی پیشنهاد می شود که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. زایمان طبیعی بهترین و کامل ترین نوع زایمان است.

آمارها نشان می دهند که از هر 4 زن 1 زن در آمریکا به این روش کودک خود را متولد می کند. میزان این نوع عمل در سالهای اخیر افزایش زیادی یافته است. اما بهتر است بدانید در صورتی که امکان زایمان طبیعی وجود دارد، این روش روشی مناسب برای به دنیا آوردن کودک نخواهد بود.

چرا برخی از زنان باید سزارین شوند؟

🔹سزارین در مواقعی صورت می گیرد که خطری جان مادر و یا جنین را تهدید کند. به طور مثال ساختار بدنی برخی از زنان به گونه ای است که امکان زایمان طبیعی وجود ندارد ( لگن این زنان معمولا کوچک است) به همین دلیل پزشک برای حفظ سلامت مادر و کودک عمل سزارین را پیشنهاد می دهد. موارد دیگری نیز وجود دارند که پزشک تصمیم می گیرد این عمل را انجام دهد. این موارد به شرح زیر هستند:

🔹روند زایمان کند
🔹اختلال در ضربان قلب جنین در طول زایمان
🔹مشکلات بند ناف
🔹جثه بزرگ جنین
🔹عدم چرخش مناسب جنین برای زایمان طبیعی
🔹ابتلا ماد به بیماری های عفونی
🔹بارداری های چند قلویی

جراحی سزارین

عمل جراحی سزارین به چه صورت انجام می شود؟

آیا عمل سزارین عوارضی دارد؟

🔹پاسخ به این سوال مثبت است. این نوع زایمان عوارضی را نیز به همراه دارد. باتوجه به اینکه در این زایمان مواد بیهوشی به مادر تزریق می شود بعد از زایمان اثرات بیهوشی بر مادر باقی می ماند و مشکلاتی را برای او به وجود می آورد.

🔹همچنین در برخی موارد خطر عفونت محل جراحی وجود دارد. گاهی پس از این عمل لخته خون در پاها و یا ریه مادر تشکیل می شود.

🔹مطالعات اخیر نشان داده اند که عمل سزارین خطر ابتلای کودک به بیماری اوتیسم را افزایش می دهد. در مقاله ای به طور کلی به این موضوع پرداختیم.

🔹همچنین نوزادی که به این روش متولد می شود ممکن است در خطر ابتلا به بیماری های دیگری از جمله اختلالات تنفسی قرار گیرد.

🔹به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند تا زمانی که این زایمان نباید انجام شود بهتر است مادران خود را برای زایمان طبیعی آماده کنند.

روند انجام عمل سزارین!

🔹می خواهید سزارین شوید! برای انجام عمل سزارین، از شب قبل آماده می شوید و از 8 ساعت قبل از عمل نباید چیزی بخورید و یا بیاشامید. زیرا داروهای بیهوشی روند هضم غذا در سیستم گوارشی را کند می کنند و همین امر موجب  استفراغ می شود. ممکن است پزشک برای شما داروهای ضد تهوع تجویز کند.

🔹همچنین ممکن است از شما بخواهد برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک بخورید . بهتر است قبل از عمل سزارین دوش بگیرید تا استرس شما کم شود و برای این عمل آماده باشید.

چگونه برای این عمل آماده می شوید؟

🔹وقتی به بیمارستان می رسید از شما خواسته می شود گان مخصوص اتاق عمل را بپوشید. پرستار آی.وی را به دست شما می زند تا مایع و داروهای مورد نیاز در طی جراحی را به بدن شما تزریق کند.

🔹قبل از رفتن به بیمارستان پایین تنه خود را باید بشوید ( و در صورت نیاز شیو کنید). سپس سوندی به مثانه شما متصل می شود تا ادرار شما در آن تخلیه شود.

🔹در این موقع، تنفس، میزان دریافت اکسیژن و ضربان قلب شما مرتبا کنترل می شوند. برای کاهش استرس، تیم پزشکی خودشان را به شما معرفی می کنند .

🔹شما اپیدورال دریافت می کنید که داروی بیهوشی به نخاع شماست. این امر به سرعت ارسال درد به مغز را متوقف می کند. تیم پزشکی شما را به سمت پایین نگاه می دارند تا امنیت و سلامت شما حفظ شود.

🔹این تزریق ممکن است دردناک باشد. اما اینکار در طی عمل سزارین بدون بیهوشی کامل، درد را از شما دور می کند. تزریق اپیدورال باعث میشود احساس سرما و لرزش کنید. نگران نباشید! این حس کاملا طبیعی است.

عمل جراحی سزارین به چه صورت انجام می شود؟

عمل جراحی سزارین به چه صورت انجام می شود؟

عمل جراحی سزارین آغاز می شود!

🔹سپس پرده ای میان بالا تنه و پایین تنه شما قرار می گیرد. این کار سبب می شود عمل جراحی به طور استریل انجام شود و شما نمی توانید روند انجام عمل را ببینید.

🔹ممکن است بخواهید همسر شما کنار شما باشد. جراحی آغاز می شود. برش افقی در قسمت پایین شکم شما زده می شود.برای برخی از زنان این برش عمودی است.

🔹ممکن است کمی فشار در قسمت شکم احساس کنید که کاملا طبیعی است. در عمل سزارین، پوست ماهیچه ها و حفره شکم برش داده می شوند و مثانه از روی رحم کنار زده می شود .

🔹سپس رحم  و کیسه آب برش داده می شوند. پزشک، ماما و پرستار کودک را از رحم خارج می کنند. ابتدا سر کودک خارج می شود .

🔹اگر کودک به سرعت گریه نکرد نگران نباشید. زیرا سر، دهان و بینی کودک باید تمیز شود. بند ناف گیره زده می شود و سپس بریده می شود.

🔹متخصص اطفال علایم حیاتی نوزاد  مانند ظاهر، رد نگاه ، نبض ، فعالیت و تنفس را بررسی می کند. اگر به اندازه کافی قدرت داشته باشید ممکن است بخواهید کودک خود را بغل کنید.این بهترین زمان برای ارتباط پوست به پوست با فرزندتان است.

🔹در این زمان پزشک جفت را خارج می کند. سپس جراح تمامی لایه هایی را که برش زده است بخیه می زند. عمل سزارین به طور کلی در 45 دقیقه انجام می شود.

بعد از عمل چه کاری باید انجام دهید؟

🔹بعد از سزارین، استراحت کنید و به شیر خوردن نوزاد دقت داشته باشید. بدن شما پرولاکتین تولید می کنید، این هورمون سبب می شود در سینه های شما شیر وجود داشته باشد.

🔹اگر به کودک خود شیر می دهید استفاده از متکا به شما کمک زیادی می کند.در زمانی که داروهای بیهوشی از بدن شما خارج می شوند ممکن است احساس سرما،خستکی شدید، لرزش و تهوع داشته باشید.

🔹پوشیدن جوراب های فشرده در این زمان به شما کمک می کنند تا خون لخته نشود.ممکن است حرکت یک و یا چند روز برای شما دشوار باشد.

🔹در روزهای بعد ممکن است در شکم احساس گرفتگی بکنید زیرا رحم شما دایما منقبض می شود.شکم بند به شما در این حالت کمک می کند.در طول 6 تا 8 هفته رانندگی و یا ورزش نکنید!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن