زنان و زایمان

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی داخلی رحم (endovaginal ultrasound) یک روش تصویربرداری از داخل رحم بیماران است.
در واقع سونوگرافی داخلی واژن، نوعی از سونوگرافی لگن است که پزشک با فرو بردن پروب در واژن بیمار، به بررسی اندام‌های تولید مثل زنانه شامل رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، گردن رحم و مهبل می‌پردازد.

در سونوگرافی با استفاده از امواج فراصوت از اندام‌های داخلی بدن تصویربرداری می‌شود.
امواج فراصوت هیچ ضرری برای بدن ندارند و به کمک آن‌ها می‌توان بیماری‌های بسیاری را تشخیص داد.
برخلاف سونوگرافی رایج شکم و لگن که پروب دستگاه روی بدن بیمار قرار می‌گیرد، در سونوگرافی واژینال رادیولوژیست، پروب دستگاه را حدود 5 الی 8 سانتی‌متر وارد کانال واژن می‌کند.
پروب واژینال با سایر پروب‌های سونوگرافی تفاوت دارد و میله‌ای شکل است.
در واقع سونوگرافی ترانس واژینال (transvaginal) یک معاینه داخلی از راه واژن است. کل این پروسه تصویربرداری حدود 15 الی 30 دقیقه طول می‌کشد.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال چیست و در چه مواردی انجام می‌گیرد؟

🔹برای انجام سونوگرافی واژینال دلایلی متعددی وجود دارد. باید به این نکته توجه داشت که سقط جنین در سه ماهه اول بارداری یکی از شایع‌ترین علل مراجعه به درمانگاه‌های زنان است.
سونوگرافی ترانس واژینال برای بررسی محصولات حاملگی و خونریزی‌های واژینال بسیار مفید است.
معمولا پزشک در مواردی نظیر سقط جنین، خونریزی‌های بدون علت از واژن، ناباروری، درد و عفونت لگن، تشخیص کیست و فیبروم، سرطان اندام‌های تناسلی، بارداری‌های خارج رحمی و بررسی وضعیت قرارگیری IUD از سونوگرافی واژینال استفاده می‌کند

کاربرد سونوگرافی واژینال در بارداری چیست؟

کنترل ضربان قلب جنین

تشخیص احتمال سقط جنین

تایید حاملگی در مراحل اولیه بارداری

شناسایی علت خونریزی در دوران بارداری

بررسی جفت در وضعیت‌های پیچیده حاملگی

بررسی دقیق بارداری‌های دوقلویی و چند قلویی

بررسی تغییرات دهانه رحم در موارد سقط جنین یا زایمان زودرس

بررسی حاملگی خارج رحمی (در این حالت جنین خارج از رحم و معمولا در لوله‌های فالوپ قرار می‌گیرد)

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

آمادگی‌های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

🔹برای انجام سونوگرافی واژینال به آمادگی خاصی نیاز نیست. معمولا بیمار پس از ورود به اتاق سونوگرافی، لباس پایین تنه خود را در می‌آورد و روپوش مخصوص سونوگرافی را می‌پوشد.
سونوگرافی داخل رحم ممکن است با مثانه پر یا خالی انجام گیرد. این موضوع به دستورالعمل پزشک معالج بستگی دارد اما معمولا آزمون تصویربرداری داخل واژن با مثانه خالی انجام می‌گیرد.
در صورتی که بیمار در دوره قاعدگی یا لکه بینی قرار دارد و از تامپون یا نوار بهداشتی استفاده می‎کند، باید قبل از انجام سونوگرافی واژینال آن‌ها را بردارد.

سونوگرافی واژینال چگونه انجام می‌شود؟

🔹پس از اینکه بیمار بر روی تخت معاینه دراز کشید، باید زانوهای خود را خم کند. در برخی تخت‌های معاینه جایگاه ویژه‌ای برای قراردادن پاها وجود دارد که بیمار در آن‌ها احساس راحتی بیشتری می‌کند.

پروب سونوگرافی واژینال با سایر پروب‌های سونوگرافی تفاوت دارد. این پروب حالت میله‌ای شکل دارد تا بتواند وارد رحم بیمار شود.
در ابتدا پزشک یک کاور استریل از جنس لاتکس را بر روی پروب واژینال قرار می‌دهد و پس از آغشته کردن به ژل سونوگرافی، آن را وارد واژن بیمار می‌کند.
در صورتی که بیمار به لاتکس حساسیت داشته باشد باید حتما این موضوع را به پزشک یا اپراتور اطلاع دهد.

زمانی که پروب وارد واژن بیمار می‌شود، امواج فراصوت به اندام‌های داخلی برخورد می‌کنند و انعکاس می‌یابند. امواج منعکس شده به کامپیوتری که در دستگاه سونوگرافی وجود دارد منتقل می‌شوند و فرایند پردازش بر روی آن‌ها انجام می‌گیرد.
این فرایند در نهایت باعث ایجاد تصویر از دستگاه تناسلی بیمار بر روی مانیتور دستگاه می‌شود. با توجه به اینکه نتیجه تصویربرداری داخل رحمی بلافاصله بر روی مانیتور نمایش داده می‌شود، جواب سونوگرافی واژینال همزمان با انجام تست مشخص می‌شود.

سونوگرافی واژینال SIS یا سونوگرافی داخل رحم با نرمال سالین چیست؟

🔹گاهی اوقات رادیولوژیست برای تشخیص دقیق بیماری به وضوح بالاتری از تصاویر سونوگرافی لگن و رحم نیاز دارد. در این مواقع از سونوگرافی‌ واژینال SIS یا سونوی هیستروگرافی استفاده می‌شود.

پزشک متخصص تصویربرداری ممکن است سونوگرافی واژینال را با استفاده از تزریق نرمال سالین انجام دهد. در این نوع از سونوگرافی واژینال که به مدل Saline Infusion Sonography (SIS) معروف است، قبل از ورود پروب واژینال به داخل رحم، آب نمک استریل به واژن تزریق می‌شود.
آب نمک استریل موجب می‌شود تا رحم مقداری باز شود در نتیجه جزئیات بیشتری از داخل رحم نسبت به سونوگرافی معمولی ایجاد می‌شود که به شناسایی هر گونه اختلال داخل رحمی کمک می‌کند.
باید به این نکته توجه داشت که سونوگرافی واژینال SIS در زمان بارداری امکان‌پذیر نیست.

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

🔹در حین سونوگرافی، پزشک پروب واژینال را داخل رحم به آرامی می‌چرخاند تا تصویر کامل‌تری از فضای داخلی رحم ایجاد شود.
در واقع پزشک متخصص تصویربرداری (رادیولوژیست) با حرکت دادن پروب واژینال، قسمت‌های مختلف و اندام‌های واقع در ناحیه لگن بیمار را مشاهده و بررسی می‌کند.
در حین سونوگرافی واژینال، ممکن است بیمار احساس درد داشته باشد که این درد با بیرون آوردن پروب به پایان می‌رسد.
میزان این درد با درد ناشی از انجام تست پاپ اسمیر برابری می‌کند. اگر این درد بعد از اتمام سونوی واژینال به پایان نرسد باید حتما پزشک را مطلع کرد.

عوارض سونوگرافی واژینال چیست؟

🔹تا کنون هیچ گزارشی مبنی بر خطرناک بودن سونوگرافی داخل رحم ارائه نشده است. با توجه به اینکه در سونوگرافی از امواج فراصوت برای تصویربرداری استفاده می‌شود، هیچ ضرری برای مادر و جنین در بر ندارد.

در برخی مواقع با در نظر گرفتن علائم و نشانه‌های بیماری، قبل از اقدام به آزمون سونوگرافی واژینال، سونوگرافی شکم یا لگن انجام می‌گیرد.
در صورتی که با انجام سونوگرافی ترانس واژینال، پزشک قادر به ایجاد تصویر واضح نشده باشد، ممکن است از بیمار درخواست کند تا سونوگرافی را مجددا تکرار کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن