فیزیوتراپی

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر

کمر درد یکی از شایع ترین دلایل غیبت در محیط کار و مراجعه به پزشک می باشد. با وجود این که کمر درد می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد، معمولا عارضه ی جدی به شمار نمی آید.
با این که کمر درد می تواند افراد در هر رده ی سنی را تحت تاثیر قرار دهد، به طور قابل توجهی در میان بزرگسالان بین ۳۵ تا ۵۵ سال سن، شایع است.
به عقیده ی متخصصین، علت درد پایین کمر با نحوه ی عملکرد استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون های کمر در ارتباط می باشد.

یکی از راه های درمان درد در این ناحیه، درمان درد پایین کمر با لیزر می باشد.
کمر درد می تواند در اثر مشکلات مربوط به استخوان های ستون فقرات، دیسک های بین مهره ای، رباط های اطراف ستون فقرات و دیسک های آن، قوس زیاد کمر، نخاع و اعصاب خارج شده از آن، ماهیچه های کمر و شکم، اندام درونی بدن و همچنین پوست اطراف ناحیه ی کمر ایجاد شود.
درد در پشت بدن، می تواند در اثر اختلالات مربوط به آئورت، تومور های درون سینه و یا التهاب ستون فقرات ایجاد شود. یک روش درمان کمر درد شدید، جراحی بسته ستون فقرات و جراحی باز ستون فقرات است.

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر

درمان و فیزیوتراپی ناحیه کمر

یکی از بهترین روش های غیر جراحی و conservative در ناحیه کمر  درمان فیزیوتراپی است که تیم ما در کیلینیک توان نوین بسیار در این زمینه مجرب و کارا می باشد که البته با کمک گرفتن از تکنیک های پیشرفته نظیر مگنت، لیزر پرتوان، نیدل خشک، تیپینگ، اصلاح پوسچر و درمان های دستی استئوپتیک درمان سریع تر و اصولی تر خواهد بود.

درمان های دستی در کمر شامل رفع گرفتگی های عضلانی و حرکت دادن مهره ها در جای خود به منظور تصحیح راستای آن ها و همچنین ماساژهای سطحی و عمقی به منظور افزایش جریان خون در این ناحیه است.

یکی از مهم ترین مراحل فیزیوتراپی کمر، تغییر و آموزش سبک صحیح فعالیت زندگی است که شامل نحوه صحیح خوابیدن، نشستن، انجام کارهای روزانه می باشد.

انواع رایج فیزیو تراپی کمردرد

فیزیو تراپی انفعالی: که شامل اجرا کردن روش های مختلف درمانی بر روی بیمار می باشد از جمله اعمال گرما و بسته های یخ و همچنین تحریک الکتریکی است. برای مثال، ممکن است قبل از انجام تمرینات ورزش کمر، از یک پد گرم کننده برای گرم کردن عضلات و پس از آن از یخ برای آرام کردن عضلات و بافت های نرم استفاده شود.

فیزیو تراپی فعال: که تمرکز آن بر روی انجام تمرینات و کشیدن بدن می باشد. در بیشتر روش های درمانی استفاده شده برای کمر درد، تمرکز اصلی برنامه ی فیزیو تراپی بر روی انجام تمرینات فعال می باشد.

تمرینات مکنزی بیرون‌ زدگی دیسک کمر

تمرینات مکنزی (McKenzie) موجب می‌شود که درد ناشی از دیسک کمر که تا پاها منتشر می‌شود، متمرکز شود و این درد از پاها بیرون بیاید و به کمر بازگردد. این تمرینات به طور کلی برای بهبود دردهای حاد یا مزمن کمر است که ناشی از بیرون‌زدگی دیسک کمر می‌باشد و لازم است این تمرینات به صورت روزانه انجام شوند.

تمرینات مکنزی شما را برای انجام تمرینات چالش‌ برانگیز دیگر مانند تمرینات ثبات کمر آماده می‌کند. تمرینات ثبات کمر موجب می‌شوند که عضلات میانی بدن قوی شوند و این موضوع موجب می‌شود ستون فقرات شما در تمامی‌ حالت ها، از خوابیدن گرفته تا پریدن و جهش کردن، دارای وضعیتی صحیح و طبیعی باشد و هیچ قوس یا برآمدگی غیرطبیعی نداشته باشد.

فیزیوتراپی کمر

فیزیوتراپی کمر

علل شایع کمر درد به شرح زیر می باشد

🔹کشیدگی عضله بدلیل خستگی عضلات یا لیگامان ها و یا اسپاسم عضلات است  (Muscle strain &tautness)

🔹سیاتیک ( Sciatica) یک اصطلاح برای دردهای تیرکشنده در مسیر اندام

🔹تحتانی که نشانه فشار بر روی ریشه اعصاب پا از ناحیه کمر است

🔹آرتروز یا همان استئوآرتریت (DJD)

🔹تنگی کانال نخاع (Stenosis)

🔹عفونت های ناشی از بیماری ها

🔹فتق دیسک کمر که مراحل مختلفی دارد مانند پارگی کامل دیسک، بالکی شدن دیسک کمر (extrusion &protrusion herniated Dis)

🔹اسکولیوز و یا همان انحنای عیر معمول ستون فقرات (Scoliosis)

🔹کیفوز و یا همان گوژ پشتی (Kiphosis humble back)

🔹استئوپروز که همان پوکی استخوان می باشد

🔹سر خوردگی مهره که همان اسپوندیلولیستزیس است

🔹شکستگی های مهره ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن