زنان و زایمان

صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

نحوه استفاده از تامپون و انتخاب سایز مورد نیاز برای آن هایی که دفعات اولی است که از تامپون استفاده می کنند؛ ممکن است چالش بر انگیز باشد. در این مقاله سعی می کنیم تامپون را به طور کامل معرفی کنیم، با مزایا و معایب استفاده از تامپون حین پریودی آشنا شوید و نحوه استفاده از تامپون را نیز به طور کامل یاد بگیرید.

تامپون چیست؟

تامپون یکی از وسایل بهداشتی است که بانوان در زمان خونریزی قاعدگی برای جلوگیری از ریختن خون به خارج از بدن و جمع آوری آن جهت جلوگیری از آلوده شدن یا کثیف شدن لباس ها از آن استفاده می کنند. تامپون با روش جذب خون به درون بافت اسفنجی و حفظ آن به مدت چندین ساعت عمل می کند.

همچنین به دلیل اینکه این نوع از محصولات بهداشتی به درون واژن فرو می رود، خانم های باکره نباید از آن استفاده کنند؛ چرا که ممکن است به پرده بکارت آن ها آسیب وارد کند.

صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

مزیت استفاده از تامپون

این روش نسبت به سایر روش های جذب خون قاعدگی، مزایای زیادی دارد. استفاده از آن، نسبت به پد بهداشتی و فنجان قاعدگی، تمیز تر و بهداشتی تر است.
هنگام دفع ادرار می توانید تامپون را نگه دارید اما در سایر روش ها آن ها را باید کنار بگذارید.

استفاده از اپلیکاتور هنگام استفاده از تامپون، بهداشتی تر است. همپنین می توانید از دستمال توالت برای تعویض آن استفاده کنید.
دوباره تاکید می کنیم که بهتر از تماس مستقیم دست با هر گونه خون و یا تامپون آلوده به خون، جلوگیری کنید.

این محصول از سایر وسایل بهداشتی کوچکتر است، که همین نکته باعث می شود راحت از آن ها استفاده کنید. همچین استفاده از آن باعث می شود که حس بدی را که از جذب نشدن برخی از خون ها توسط پد دارید؛ در استفاده از آن نداشته باشید.

از این محصول می توانید در هنگام فعالیت هایی مانند شنا نیز استفاده کنید، در حالیکه اگر از پد استفاده کنید، نمی توانید به داخل آب بروید.
بیشتر بانوان هنگامیکه تامپون را درون واژن می گذارند؛ آن را حس نمی کنند. که این نکته نیز یکی از مزایای آن در مقابل استفاده از پد یا فنجان قاعدگی است.

برخی از تامپون ها نیز مواد خوشبو کننده ای دارند که از بروز بوی خون هنگام قاعدگی، جلوگیری می کنند. همچنین اکثر آن ها از مواد ارگانیک و طبیعی ساخته شده اند.

آیا تامپون در کاهش علائم قاعدگی موثر است؟ چگونه می توانم این علائم را تسکین دهم؟

یکی از سوالات رایج کاربران مینت در رابطه با همین موضوع است که آیا تامپون در تسکین علائم قاعدگی موثر است یا خیر؟
باید بگوییم که تاثیر چندانی بر این موضوع ندارد، اما یک سری راهکارهای خانگی و دارویی وجود دارد، که هرکدام برای هریک از علائم پیش از قاعدگی مناسب هستند. ( از جوش گرفته تا دلدرد و افسردگی)

در اپلیکیشن مینت و در قسمت دکتر مینت، بخشی به نام راهکارهای تسکین علائم پیش از قاعدگی وجود دارد که به کمک این قسمت می توانید علائم خود را وارد کنید و با توجه به شرایطی که دارید، راهکار مناسب و نحوه مصرف آن را دریافت کنید.
صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

صفر تا صد نحوه استفاده از تامپون

سایزهای مختلف تامپون

همه سایز های تامپون، مناسب استفاده برای شما نیستند. بهتر است کسانیکه برای اولین بار است از این محصول بهداشتی استفاده می کنند، از سایز های کوچک تر آن استفاده کنند. اگر نتوانست که به طور کامل خون را جذب کند، از تامپون های با سایز یزرگتر استفاده کنید.

برای جلوگیری از بروز سندروم شوک سمی یا هرگونه عفونتی، بهتر است از کوچکترین تامپونی که می توانید استفاده کنید.

در صورتی که مجبور می شوید تامپونتان را هر دو ساعت یک بار تعویض کنید، بهتر است سایز بزرگتر آن را انتخاب کنید. استفاده از این محصول بهداشتی نباید هیچوقت درد داشته باشد، اگر در هنگام استفاده درد دارید، بهتر است از سایز کوچکتر آن استفاده کنید.

برخی از بانوان نیز از سایز های مختلف آن استفاده می کنند. به این صورت که در روزهایی که خونریزی زیاد دارند، سایز بزرگ و در روزهایی که خونریزی کم تری دارند، از سایزهای کوچک تر استفاده می کنند.

نحوه استفاده

نحوه استفاده از تامپون برای اولین بار، ممکن است کمی برایتان چالش برانگیز باشد. یرای اولین بار که استفاده می کنید، اینکه بدنتان را در چه پوزیشنی قرار دهید و آن را با چه زاویه ای داخل واژن خود قرار دهید، مقداری سخت به نظر می رسد. بعد از چندین بار استفاده از تامپون، استفاده از آن را یاد می گیرید. هنگامیکه در حال یادگیری هستید، بهتر است از انواع نازک آن استفاده کنید.

اگر از تامپون اپلیکاتور دار استفاده می کنید، مراحل زیر را انجام دهید:

دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

بسته آن را باز کنید و در حالتی که راحت هستید، بشینید یا بایستید.

برخی از خانم ها ترجیح می دهند که بایستند و یک پایشان را بر روی یک بلندی، مانند توالت فرنگی قرار دهند و بعضی نیز ترجیح می دهند که نشسته این کار را انجام دهند.

قسمت بالایی لایه خارجی تامپون را با انگشت شست و انگشت وسط بگیرید.

تامپون را داخل واژنتان بگذارید و تا پشتتان آن را ببرید.

هنگامیکه لایه بیرونی داخل واژنتان است، لایه داخلی آن را با انگشت اشاره به داخل فشار دهید.

اپلیکاتور را در بیاورید (هم لایه خارجی و هم داخلی) و مطمئن شوید که بند تامپون در خارج از واژنتان آویزان است.

دست هایتان را بشویید.هنگامیکه میخواهید تامپون را دربیاورید، بند آن را بکشید.

این نوع از محصولات بهداشتی نیز همانند پدهای بهداشتی نباید داخل توالت ریخته شوند.

برای گذاشتن تامپون بدون استفاده از اپلیکاتور، باید مراحل زیر را انجام دهید:

دست هایتان را با آب و صابون بشویید.

بسته آن را را باز کنید و در حالتی که راحت هستید، بشینید یا بایستید.

برخی از خانم ها ترجیح می دهند که بایستند و یک پایشان را بر روی یک بلندی، مانند توالت فرنگی قرار دهند و بعضی نیز ترجیح می دهند که نشسته این کار را انجام دهند.

فرو رفتگی تامپون، یعنی جایی که بند آن قرار دارد را پیدا کنید.
بند را به بیرون بکشید و به صورت دایره آن را تا کنید تا بتوانبد برای انگشتتان جا باز کنید.

تامپون را با انگشت اشاره و شستتان بگیرید و تا جایی که می توانید تامپون را داخل واژنتان قرار دهید و مطمئن شوید که بند تامپون در خارج از واژنتان آویزان است.

دست هایتان را بشویید.هنگامیکه میخواهید تامپون را دربیاورید، بند آن را بکشید.

چگونه بفهمم که کدامیک از تامپون یا پد برایم مناسب است؟

محصولات بهداشتی نازکی وجود دارند که اکثرا خانم های جوان، به خصوص پس از ازدواج از آن استفاده می کنند. ممکن است در روزهایی که قاعدگیتان شدیدتر است، ترجیح دهید از محصولات بهداشتی استفاده کنید که ماده جاذب بیشتری دارند و بالعکس زمانیکه خونریزی سبک تری دارید، بخواهید از محصولات بهداشتی کوچکتر استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن