داروها

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

داروهای ضد سرطان مختلفی توسط متخصصین و داروسازان ساخته شده است که هرکدام از آن ها دارای موراد مصرف خاص و عوارضی هستند. یکی از این داروها تاموکسیفن که برای بهبود سرطان پستان استفاده می شود. در این مجله با تاموکسیفن و نحوه مصرف و عوارض جانبی این داروی ضد سرطان آشنا می شوید.

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

نوع دارو

تاموکسیفن یک داروی هورمون درمانی است. این دارو به عنوان یک “ضد استروژن” طبقه بندی شده است.

کاربرد تاموکسیفن

تاموکسیفن ممکن است به عنوان درمان کمکی (بعد از عمل جراحی موفقیت آمیز) در زنان و یا مردان با غدد لنفاوی منفی و یا غدد لنفاوی مثبت در سرطان سینه تجویزشود. سرطان با گیرنده های استروژن و پروژسترون مثبت با احتمال بیشتر از تاموکسیفن بهره مند میشوند. تاموکسیفن خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد.

تاموکسیفن ممکن است در متاستاز (سرطانی که گسترش یافته است) سرطان سینه در زنان و مردان تجویز شود.

تاموکسیفن ممکن است در زنان مبتلا به سرطان (کارسینوم) مجرایی درجا (DCIS) که جراحی و پرتودرمانی را تکمیل کرده اند تجویز شود. تاموکسیفن ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه مهاجم را کاهش دهد. خطرات و فواید درمان با تاموکسی فن باید مورد بحث قرار گیرد.

تاموکسیفن ممکن است برای زنانی که در معرض خطر بالای سرطان سینه هستند و یا  برای کاهش بروز ابتلا به سرطان سینه تجویزشود. خطرات و فواید درمان با تاموکسی فن باید مورد بحث قرار گیرد.

تاموکسیفن ممکن است برای درمان سرطان تخمدان نیز تجویز شود.

توجه داشته باشید: یک دارو برای استفاده  خاص تایید شده است ، ممکن است پزشک از داروی مشابه برای مشکلات دیگری که ممکن است برای آنها نیز مفید باشند استفاده کند.

مکانیسم اثر تاموکسيفن

اثر ضد نئوپلاسم: مکانيسم دقيق اثر دارو مشخص نيست. تاموکسيفن ممکن است از طريق انسداد گيرنده‌هاي استروژن در سلولهاي توموري که براي رشد نياز به استروژن دارند، عمل کند. کمپلکس گيرنده استروژن تاموکسيفن ممکن است به داخل هسته سلول توموري انتقال يافته و در آنجا ساخت DNA را مهار کند.

عوارض جانبی تاموکسيفن

اعصاب مرکزي: سکته مغزي.

پوست: تغييرات پوستي.

دستگاه گوارش: تهوع، استفراغ، اسهال.

ادراري ـ تناسلي: ترشح و خونريزي مهبلي، آمنوره ، سرطان اندومتر، قاعدگي نامنظم، سارکوم رحم.

خون: کاهش گذراي تعداد پلاکتها يا گلبولهاي سفيد خون.

متابوليک: افزايش کلسيم خون، تغييرات وزن.

عضلاني ـ اسکلتي: بدتر شدن کوتاه مدت متاستاز استخواني، درد موقت تومور يا استخوان.

تنفسي: آمبولي ريه.

ساير عوارض: احتباس مايعات، گر گرفتگي.

تداخل دارویی تاموکسيفن:

آنتي اسيدها مي‌ توانند جذب قرص‌هاي روکش دار روده‌اي را تحت تأثير قرار دهند. توصيه مي‌ شود با 2 ساعت فاصله گذاري مصرف شوند.
بروموکريپتين مي‌ تواند سطح تاموکسيفن را افزايش دهد. ريفامپين مي‌ تواند سطح تاموکسيفن را کاهش دهد. تاموکسيفن مي‌ تواند اثر ضد انعقادي وارفارين را افزايش دهد. توصيه مي‌ شود PT و INR بيمار مانيتور شود. مصرف همزمان داروهاي سايتوتوکسيک مي‌ تواند وقوع حوادث ترومبوآمبوليک را افزايش دهد.

مصرف تاموکسيفن در دوران شیردهی

ترشح اين دارو در شير مشخص نيست. با اين وجود، به دليل خطر بروز عوارض جانبي وخيم و کارسينوژن بودن دارو براي شيرخوار، شيردهي در دوران مصرف دارو توصيه نمي‌ شود.

مقدار مصرف تاموکسيفن:

برای اطلاع از مقدار و نحوه مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

نحوه مصرف داروی تاموکسیفن

هشدارهایی برای تاموکسیفن :

قبل از شروع درمان تاموکسیفن، مطمئن شوید که به دکتر خود در مورد داروهای دیگری که مصرف می کنید (از جمله داروهای نسخه دار،داروهای بدون نسخه، ویتامین ها، داروهای گیاهی، و غیره) بگویید، آسپیرین و محصولات حاوی آسپیرین مصرف نکنید مگر اینکه دکتر شما به طور خاص این اجازه را داده باشد.

به مراقب های بهداشتی حرفه ای خود در صورت وجود یک لخته شدگی خون که نیاز به درمان پزشکی دارد، اطلاع رسانی کنید.

به مراقب بهداشتی خود در صورتی که باردار هستید و یا ممکن است قبل از شروع این درمان باردار شده باشید اطلاع رسانی کنید. بارداری در رده بندی D (تاموکسیفن ممکن است برای زنان باردار و یا زنانی که میخواهند باردار شوند خطرناک باشد و باید از خطر بالقوه برای جنین آگاه شوند).

نکات مراقبت از خود هنگام مصرف تاموکسیفن:

مصرف این دارو را متوقف نکنید مگر اینکه پزشکتان به شما  بگوید. ممکن است دستور مصرف این دارو برای ۵ سال ادامه داشته باشد.

اگر احساس گرگرفتگی پیدا کردید، پوشیدن لباس نازک، ماندن در یک محیط سرد، و قرار دادن پارچه سرد بر روی سر ممکن است علائم را کاهش دهد. اگر از این بدترشدید، و یا وضعیت غیر قابل تحمل شد به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود خبر دهید.

این دارو باعث حالت تهوع میشود، برای کاهش تهوع، ازداروهای ضد تهوع که توسط دکتر شما تجویز شده است، استفاده نمایید و خوردن وعده های غذایی مکرر کوچک توصیه میشود.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.از کرم ضد آفتاب با  SPF 15 (یا بالاتر) استفاده نمایید و  لباس های محافظ بپوشید.

به طور کلی، نوشیدن مشروبات الکلی باید به حداقل برسد و یا به طور کامل اجتناب شود. در این مورد با دکتر خود صحبت کنید.

به مقدار کافی استراحت کنید.

تغذیه خوب داشته باشید.

اگر تجربه علائم یا عوارض جانبی را داشتید، لازم است تا در مورد آنها با تیم مراقبت های بهداشتی بحث نمایید. آنها می توانند داروها ی دیگری  تجویز کنند یا پیشنهادات دیگری ارائه دهند که در مدیریت این گونه مسائل موثر است.

تاموکسيفن و افزايش تخمک‌ گذاری و بارداری

اختلال تخمك گذاري يكي از علل شايع نازايي در زنان است كه از علل عمده عدم تخمك گذاري نيز سندرم تخمدان پلي كيستيك است.
داروهاي آنتي استروژني مانند كلوميفن سيترات و تاموكسی فن سيترات به عنوان خط اول درمان در بيمارانPcos استفاده مي‌شوند كه حدود 25درصد بيماران به درمان با كلومفين مقاوم هستند.

با توجه به نتايج به دست آمده، جهت افزايش تخمك گذاري و بارداري در بيماران مبتلا به سندرم تخمدان پلي كيستيك مقاوم به كلوميفن مي‌توان از تاموكسی فن، استفاده كرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *