زنان و زایمان

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

تخمدان ها بخشی از سیستم تولید مثل خانم ها هستند. آن ها در قسمت تحتانی شکم در دو طرف رحم قرار گرفته اند و وظیفه تولید تخمک را بر عهده دارند و همچنین هورمون های استروژن و پروژسترون تولید می کنند.گاهی ممکن است درون تخمدان ها کیست بوجود بیاید. در ادامه با این بیماری آشنا خواهید شد.

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان را می توانیم محفظه ایی حاوی مایع ببینیم کهداخل و یا روی سطح تخمدان به وجود می آید. تخمدان های هر زن، تقریبا به اندازه یک بادام است و تخمک ها درون آن ها رشد می کنند و بالغ می شوند. تخمدان ها طی سیکل های ماهیانه آزاد می شوند، گاهی ممکن است همه خانم ها در دوران زندگی خود، کیست تخمدان را تجربه کنند.

از آنجایی که بیشتر این کیست ها بدون درد بوده و طی چند ماه به خودی خود از بین می روند، لذا بسیاری از خانم ها متوجه رشد و به وجود آمدن این کیست ها نخواهند شد. اما اگر کیست تخمدان پاره شود می تواند مشکلات و علائم جدی را به وجود آورند.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان مانند کیست پاتولوژیک و کیست فانکشنال وجود دارد. با این حال، کیست های فانکشنال شایع ترین نوع هستند که به دو نوع  کیست فولیکول و کورپوس لوتئوم تقسیم می شوند.
کیست پاتولوژیک به دو نوع کیست درموئید و آدنوما تقسیم شده که کیست دروموئید اغلب در خانم های زیر سال و کیست آدنوما اغلب در خانم های بالای 40 سال ایجاد می شود.

چرا کیست تخمدان ایجاد می شود؟

گاهی اوقات، فولیکول ها طی تخم گذاری پاره نشده و تخمکی را آزاد نمی کنند. در این حالت مایعات به شکل بیشتری درون آن ها ذخیره می شود و کیست های فولیکولی ایجاد می گردد.

در حالتی دیگر، ممکن است که فولیکول تخمک را آزاد کرده باشد، اما کیسه تحلیل نرفته و مجدد بسته می شود. زمانی که این کیسه بسته شده از خون و مایعات پر شود، کیست جسم زرد و کورپوس لوتئوم ایجاد خواهد شد.
این کیست ها که شایع ترین کیست های تخمدان هستند، به کیست های فانکشنال معروف هستند.

علائم کیست تخمدان چیست؟

همان طور که گفته شد، بیشتر کیست های تخمدان به دلیل کوچکی، علائم خاصی ندارند. اما اگر مشکل حادی برای این کیست ها به وجود آید، مانند ورم کردن، ترکیدن و بادکردن و …، علائمی نظیر درد با خود به همراه خواهد داشت.
لازم به ذکر است که این درد می تواند قوی و یا ضعیف و همچنین مقطعی باشد.
گاهی ممکن است کیست، سبب چرخیدن تخمدان گردد که در این حالت خانم ها درد شدید با حالت تهوع و استفراغ را تجربه خواهند کرد.

البته علائم کیست تخمدان به شکل نادری می تواند موارد زیر را نیز شامل شود:

احساس درد در ناحیه لگن
احساس درد خفیف در ران پا و یا کمر
مسدود شدن مثانه و روده
خونریزی های غیر طبیعی در ناحیه واژن
بالا رفتن غیر قابل توجیه وزن
درد داشتن حین رابطه جنسی
داشتن تکرر ادرارحساس شدن سینه ها

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

کیست تخمدان انواع، پیشگیری و روش درمان

پیشگیری از بروز کیست های تخمدان

لازم به ذکر است که هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. تنها کاری که می توانید انجام دهید، انجام آزمایش های منظم و زود به زود است تا در صورت بروز بیماری های مربوط به تخمدان مانند کیست تخمدان، به سرعت از وجود آن آگاه شوید.
همچنین لازم است تا دقت لازم درباره نظم و سیکل های قاعدگی خود داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه علائم غیر طبیعی، با پزشک خود مشورت نمایید.

درمان کیست های تخمدان

در صورتی که کیست های تخمدان بزرگ شوند، روش های مختلفی برای درمان آن ها پیشنهاد می شود. از جمله روش های پیشنهادی، استفاده از قرص های ضدبارداری، لاپاراتومی و لاپاراسکوپی است.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، کیست تخمدان یکی از شایع ترین بیماری های زنانه محسوب می شود که ممکن است هر خانمی طی دوران باروری خود، آن را تجربه کند.
با معاینه کلینیکی، انجام سونوگرافی و آزمایشات خون می توانید در سریع ترین زمان ممکن از بروز این مشکل آگاه شده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن