زنان و زایمان

رشد جنین در سه ماه اول بارداری

رشد جنین در سه ماه اولش بارداری

مراحل رشد جنین، بسیار شگفت انگیز است مخصوصا در سه ماه ابتدای باردرای. رشد جنین در دوران بارداری در رحم مادر مهمترین بخش رشد و تکامل کودک است. تغییرات جنین در بارداری، بسیار چشمگیری است، که باعث زمینه سازی های مهم  برای پیشرفت روانشناختی در آینده فرزندتان می شود. مغز کودک در طول دوران بارداری رشد می کند. روند رشد جنین، در بارداری، شامل  سه مرحله اصلی می شود. دو هفته اول پس از بارداری به عنوان مرحله جوانه زنی (مرحله ژرمینال)، هفته سوم تا هفته هشتم به عنوان دوره رویانی (مرحله بدوی) شناخته می شود و از هفته نهم تا زمان تولد به عنوان دوره جنینی شناخته می شود.

رشد جنین در سه ماه اول بارداری

۱. هفته اول بارداری: بدون تغییر!

شاید تعجب کنید. اما در این هفته هیچ اتفاق خاصی در بدن رخ نمی دهد و خبری از وجود جنین و یا حتی نطفه نخواهد بود.

۲. هفته دوم: مرحله ژرمینال

ژرمینال هنگامی شروع می شود که اسپرم (سلول جنسی مرد) و تخمک (سلول جنسی زن) در یکی از دو لوله رحمی (فالوپ) با یکدیگر ترکیب (لقاح) شوند. تخم بارور شده را زایگوت می نامند. در این لحظه، ترکیب ژنتیکی از جمله جنسیت جنین به طور کامل تعیین خواهد شد. تنها چند ساعت پس از لقاح، زایگوت تک سلول شروع به حرکت به سمت پایین رحم می کند. تقسیم سلولی تقریباً ۲۴ الی ۳۶ ساعت پس از بارور شدن تخم شروع می شود. از طریق فرآیند میتوز (نوعی تقسیم سلولی)، ابتدا زایگوت به دو سلول تقسیم می شود، سپس به چهار، هشت، شانزده و … عدد تقسیم می شود. پس از رسیدن به مرحله هشت سلولی، سلول ها شروع به تمایز می کنند و ویژگی های خاص وجدیدی را به دست می آورند که نوع سلول های آن ها را در نهایت تعیین می کند. با تکثیر سلول ها، آن ها به دو توده متمایز از هم جدا می شوند:

سلول های خارجی: که در نهایت به جفت (لوله اتصال بین مادر و جنین) تبدیل می شوند.
سلول های داخلی: بدن جنین را تشکیل می دهند.

تقسیم سلولی در طی مسیری تقریباً یک هفته ای از لوله رحمی به دیواره رحم با سرعت زیادی ادامه خواهد داشت. سلول ها به نوده ای تبدیل می شوند که به آن بلاستوسیست گفته می شود. بلاستوسیست از سه لایه تشکیل شده است که هر لایه به ساختارهای مختلفی در بدن تبدیل می شود.

اکتودرم: پوست و سیستم عصبی
آندودرم: سیستم های گوارشی و تنفسی
مزودرم: سیستم های عضلانی و اسکلتی

۳. هفته سوم بارداری: لانه گزینی

سرانجام در هفته سوم بلاستوسیست به رحم می رسد و به دیواره رحم متصل می شود. فرآیندی که تحت عنوان کاشت یا لانه گزینی شناخته می شود. لانه گزینی زمانی اتفاق می افتد که سلول ها در داخل رحم قرار می گیرند و رگ های خونی ریز را می شکافند. شبکه پیوندی رگ ها و غشای خونی که بین آن ها تشکیل می شود، برای ۹ ماه آینده تغذیه جنین در حال رشد را فراهم می کنند. وقتی لانه گزینی موفقیت آمیز باشد، تغییرات هورمونی، چرخه طبیعی قاعدگی را متوقف می کنند و باعث تغییرات گسترده جسمی می شوند. بلاستوسیست شروع به تولید هورمون بارداری hCG می کند، که به تخمدان مادر می گوید جلوی تخمک گذاری را بگیر. در این مرحله، جفتی که جنین را تغذیه خواهد کرد نیز شروع به شکل گیری می کند.

۴. هفته چهارم بارداری: ظهور جنین

توپ سلولی اکنون رسماً یک جنین است. اکنون حدود ۴ هفته از آغاز آخرین قاعدگی خود فاصله دارید. در این زمان است (زمانی که قاعدگی بعدی شما به طور معمول انجام می شود) که ممکن است از عدم آغاز پریودی تعجب کنید و از یک آزمایش بارداری نتیجه مثبت بگیرید. در این مرحله جنین در حال به وجود آوردن ساختاری است که در نهایت صورت و گردن آن ها را تشکیل می دهد. قلب و رگ های خونی به رشد خود ادامه می دهند. و ریه ها، معده و کبد شروع به رشد می کنند

۵. هفته پنجم بارداری: آغاز تپیدن قلب

جنین بیش از یک انسان شبیه به بچه قورباغه است، اما رشد سریعی دارد. سیستم گردش خون در حال شکل گیری است و “قلب” کوچک او در این هفته شروع به تپیدن می کند. اندازه جنین در این هفته به اندازه یک دانه کنجد است.

۶. هفته ششم بارداری: رشد و نمو سریع اندام ها

بینی، دهان و گوش جنین شروع به شکل گرفتن می کنند و روده و مغز در حال رشد هستند. اندازه جنین شما به اندازه یک دانه عدس است.

۷. هفته هفتم بارداری: ظهور دست و پا

اندازه جنین شما از هفته گذشته دو برابر شده است. اما او هنوز یک دم دارد که به زودی از بین می رود. دست ها و پاهای کوچکی که بیشتر شبیه باله های دست یا پا مانند هستند از قسمت بازوها و پاهای در حال رشد بیرون می آیند. اندازه جنین شما به اندازه یک زغال اخته می باشد.

۸. هفته هشتم بارداری: شکل گیری دستگاه عصبی

جنین شروع به حرکت کرده است، اگرچه مادر هنوز حرکتی احساس نخواهد کرد. سلول های عصبی منشعب می شوند و مسیرهای عصبی بدوی را تشکیل می دهند. لوله های تنفسی اکنون از گلو به ریه های در حال رشد کشیده شده است. اندازه جنین در این هفته به اندازه یک لوبیا درشت است.

۹. هفته نهم بارداری: شکل گیری کلی

فیزیولوژی اساسی جنین به صورت کلی شکل گرفته است (او حتی لاله های گوش کوچکی دارد). اما هنوز تغییرات زیادی در راه است. دم جنینی او از بین رفته است. او فقط کسری از گرم وزن دارد اما در شرف افزایش وزن سریع است. جنین شما به اندازه یک حبه انگور کوچک است.

۱۰. هفته دهم بارداری:

جنین شما مهمترین بخش رشد را به پایان رسانده است. پوست او هنوز شفاف است، اما اندام های ریز او می توانند خم شوند و جزئیات ظریف مانند ناخن شروع به شکل گیری می کنند. اندازه جنین شما به اندازه یک کامکوات است.

۱۱. هفته یازدهم بارداری

کودک شما تقریباً کاملاً شکل گرفته است. او در حالی که دیافراگم خود را توسعه می دهد، لگد می زند، خود را می کشد و حتی ساق پایش را تکان می دهد می شود. اگرچه هنوز نمی توانید فعالیتی را احساس کنید. جنین شما در این مرحله به اندازه یک انجیر کوچک است.

۱۲. هفته دوازدهم بارداری

در این هفته رفلکس های جنین شما شروع می شود: انگشتان او به زودی شروع به باز و بسته شدن می کنند، انگشتان پایش حلقه ای می شوند و دهان او حرکات مکیدن را شروع می کند. اگر شکم خود را به آرامی فشار دهید، احساسش خواهد کرد (اگرچه هنوز حرکات او قابل احساس نیست). اندازه کودک شما به اندازه یک انجیر متوسط است. پزشک ممکن است ضربان قلب جنین را با ابزار خاصی بشنود. اندام های جنسی جنین باید شروع به روشن شدن کند.

۱۳. هفته سیزدهم بارداری: پایان سه ماهه اول

این هفته آخر سه ماهه اول بارداری شما است. انگشتان ریز جنین شما اکنون دارای اثر انگشت است و رگ ها و اندام های او از طریق پوستش کاملاً قابل مشاهده می باشد. اگر دختر باشد، تخمدان های او بیش از ۲ میلیون تخمک خواهند داشت. اندازه جنین شما به اندازه یک غلاف نخود فرنگی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *