داروها

عوارض و موارد مصرف قرص ازتیمایب

عوارض و موارد مصرف قرص ازتیمایب

به طور طبیعی کلسترول در بدن ساخته می‌شود و تنها زمانیکه میزان کلسترول در خون بالا رود با بیماری زیادی کلسترول مواجه شده و باید به فکر درمان آن باشیم. کلسترول اضافی باعث می‌شود که تکه‌های بسیار ریز چربی به دیواره‌های رگ‌های خونی بچسبد و مانع عبور آسان خون شود که همین امر به دنبال خود مشکلات خطرناک دیگری همچون سکته مغزی و قلبی می‌آورد. در این مواقع پزشک با بررسی نتایج آزمایش فرد در صورت لزوم داروهای پایین‌آورنده کلسترول را تحویز می‌کند.

ازتیمایب (Ezetimibe) از داروهای کاهنده چربی خون است که همراه با یک رژیم غذایی کم چرب و انجام ورزش روزانه باعث کاهش چشمگیر کلسترول خون می‌شود. دردهای شکمی و اسهال از عوارض این داروست.
عوارض و موارد مصرف قرص ازتیمایب

قرص ازتیمایب چیست؟

قرص ازتیمایب (Ezetimibe) از داروهای کاهنده چربی خون است که جهت درمان هیپرکلسترولمی (زیادی کلسترول خون) و فیتواسترولمی (نوعی بیماری نادر ژنتیکی) به کار برده می‌شود.

این دارو با مهار جذب کلسترول غذا و کلسترولی که در صفرا دفع می‌شود، ذخیره کبدی کلسترول را کاهش می‌دهد. می‌توان گفت یک رژیم غذایی کم کلسترول، به همراه استفاده از این داروهای کاهش‌دهنده کلسترول، موجب پایین آوردن کلسترول خون می‌شوند.

ازتیمایب به صورت قرص‌های 10 میلی‌گرمی موجود است.

عوارض جانبی شایع و جدی

اگر شما پس از مصرف این دارو دچار هر یک از عارضه های جدی زیر شدید٬ سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید .

ضعف غیر معمول عضلانی، حساسیت به لمس یا درد.

تهوع، درد معده، تب کم، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع سفالی رنگ، یرقان (زردی پوست و چشم)؛

درد قفسه سینه؛

پانکراتیت (درد شدید در قسمت فوقانی معده ، تهوع و استفراغ، ضربان قلب سریع )، یا

تب، گلو درد، و سردرد با تاول شدید، پوست کندن، و بثورات پوستی قرمز.

سایر عوارض جانبی

بی حسی .
درد معده خفیف، اسهال.
احساس خستگی.
سردرد؛سرگیجه.
خلق افسرده.
آبریزش یا گرفتگی بینی، علائم سرماخوردگی.
درد مفاصل، درد پشت،سرفه.

موارد مصرف

ازتیمایب جهت درمان هیپرکلسترولمی و فیتواسترولمی به کار برده می‌شود. فیتواسترولمی یک بیماری نادر ژنتیکی می‌باشد که در آن دفع فیتواسترول‌ها مختل می‌گردد.

این دارو معمولاً هنگامی مصرف میشود که یا سایر داروهای کاهنده کلسترول تحمل نشوند یا همراه با استاتینها ؛ هنگامی که استاتینها به تنهایی نتوانند کلسترول خون را طبیعی سازند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *