داروها

داروی سیمواستاتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف

داروی سیمواستاتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف

کاربرد

کاهش کلسترول و سایر چربی‌های خون – کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی

اشکال دارویی
قرص، مایع محلول خوارکی

اطلاعات دارویی سیمواستاتین

سیمواستاتین متعلق به گروهی از داروها به نام استاتین‌ها (یا HMG-COA ردوکتاز) است. این داروها میزان ساخته شدن کلسترول توسط بدن را کاهش می‌دهند؛ این کار را با مسدود کردن عمل یک آنزیم خاص که برای ساخت کلسترول مورد نیاز است، انجام می‌دهند.

در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی کاهش می‌یابد. تعدادی از افراد در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند، در حالی که سطح کلسترول آن‌ها طبیعی است، سیمواستاتین می‌تواند خطر ابتلا را در این افراد کاهش دهد.

لیپیدها یا چربی‌ها می‌توانند به راحتی در بدن شما ذخیره شوند و به عنوان یک منبع انرژی عمل کنند. کلسترول یک نوع چربی است که در کبد شما و توسط غذاهای چربی که شما می‌خورید ساخته می‌شود.

هنگامی که غلظت کلسترول در خون شما بالا است، به آن افزایش کلسترول خون می‌گویند. اگر چه افزایش کلسترول خون موجب احساس بیماری در شما نمی‌شود، اما اگر درمان نشود، می‌تواند مشکل ساز باشد.

افزایش کلسترول خون می‌تواند موجب تشکیل تکه‌های کوچک چرب به نام آترومی (atheroma) شود. زمانی که چربی اضافی بر روی دیواره رگ‌های خونی رسوب می‌کند، این تکه چربی بزرگ‌تر می‌شود. با گذشت زمان، آترومی می‌تواند موجب باریک شدن رگ‌های خونی و تصلب شرایین (گاهی اوقات “سخت شدن شریان” نامیده می‌شود) شود.

این تصلب، جریان خون از طریق شریان‌ها را کاهش می‌دهد و خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌های قلب و عروق، مانند حمله قلبی و سکته را افزایش می‌دهد.

داروی سیمواستاتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف

مقدار و روش مصرف داروی سیمواستاتین

قبل از شروع درمان با داروی سیمواستاتین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

دوز و مقدار داروی سیمواستاتین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو در دوزهای مختلف ۱۰، ۲۰، ۴۰،و ۸۰ میلی گرم موجود است که پزشک دوز مناسب را برایتان تجویز می‌کند.

اگر قورت دادن قرص برایتان مشکل باشد پزشک شکل محلول خوراکی این دارو را برایتان تجویز می‌کند.
دارو را به صورت منظم و سر یک ساعت مشخص بخورید.
قرص سیمواستاتین را می‌توانید قبل یا بعد از غذا با  آب بخورید.

اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی سیمواستاتین

به تاریخ انقضای داروی سیمواستاتین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی سیمواستاتین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف سیمواستاتین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر سیمواستاتین بر رانندگی و کار با ماشین آلات
داروی سیمواستاتین ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخلات دارویی سیمواستاتین

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

برخی از داروهایی که ممکن است با داروی سیمواستاتین تداخل کنند عبارت‌اند از: ژمفیبروزیل (gemfibrozil)، سیکلوسپورین، دانازول و رقیق کننده‌های خون مانند وارفارین.
سایر داروهایی که می‌تواند به حذف سیمواستاتین از بدن شما تاثیر گذارد و چگونگی عملکرد سیمواستاتین را تحت تاثیر قرار دهند عبارت‌اند از: ضد قارچ‌های آزولی (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، پوزاکونازول یا پوساکوناززول، وریکونازول)، بوسپرویر، کوبیسیستات، کلشی سین، دلاوریدین (delavirdine)، آنتی بیوتیک‌های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، نفازودون، مهارکننده‌های پروتئازی HIV (مانند نلفیناویر، ریتوناویر)، تلاپرویر، تلیترومایسین.

هنگامی که در حال استفاده از داروی سیمواستاتین هستید، هیچ نوعی از محصولات مخمر قرمز برنج (red yeast rice) را استفاده نکنید، زیرا محصولات مخمر قرمز برنج ممکن است حاوی یک نوع استاتین به نام لووستاتین باشند، توجه کنید که مصرف سیمواستاتین همراه با محصولات مخمر قرمز برنج، می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات عضلانی و کبدی را افزایش دهد.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی سیمواستاتین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی سیمواستاتین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هر گونه مشکل یا بیماری کبدی یا کلیوی دارید.
اگر شما درد یا مشکل عضلانی غیر قابل توضیح دارید.
اگر شما به طور منظم مقادیر زیادی الکل می‌نوشید.
اگر در حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل. چون سیمواستاتین نباید همراه با برخی داروها استفاده شود.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

داروی سیمواستاتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف

عوارض جانبی داروی سیمواستاتین

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

درد عضلانی
سردرد
تهوع
احساس بیماری، سوء هاضمه، نفخ
مشکلات خواب، سرگیجه، خستگی، احساس خواب آلودگی

نکته مهم: سیمواستاتین در برخی افراد با عوارض جانبی جدی‌تری در ارتباط است؛ اگر چه این تنها به ندرت رخ می‌دهد، اما اگر شما تجربه هر یک از علائم زیر را داشتید، به دکتر خود را فوراً بگویید:

اگر دچار هر گونه گرفتگی عضلانی و یا درد شدید، به خصوص اگر در پاهایتان احساس درد کردید و یا احساس می‌کنید درجه حرارت بدنتان بالا (تب) است.
اگر شما احساس تنگی نفس و یا سرفه غیر منتظره دارید. دلیل این است که (در موارد بسیار نادر)، سیمواستاتین ممکن است بیماری به نام بیماری بینابینی ریه ایجاد کند.
اگر دچار هر یک از واکنش‌های آلرژیک مانند تورم اطراف دهان یا صورت و یا خارش پوست شدید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از سیمواستاتین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی سیمواستاتین (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی سیمواستاتین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *