زیبایی

جراحی لیپوساکشن چیست؟

جراحی لیپوساکشن چیست؟

امروزه یکی از پر طرفدارترین روش های زیبایی، لیپوساکشن (Liposuction) است.
لیپوساکشن در واقع نوعی عمل جراحی است که با استفاده از یک دستگاه با قابلیت مکش، چربی را از نواحی خاص بدن مانند شکم، باسن، ران، کفل ها، بازوها یا گردن خارج می کند.

لیپوساکشن همچنین می تواند نواحی مختلف بدن را شکل دهد و به اصطلاح کانتور کند (فرم دار کردن قسمت های مختلف بدن). نام های دیگر لیپوساکشن شامل لیپوپلاستی و کانتورینگ بدن می باشد.

برخی افراد فکر می کنند که این روش برای کاهش وزن است اما در واقع لیپوساکشن به عنوان یک روش جهت کم کردن وزن در نظر گرفته نمی شود.

اگر کسی اضافه وزن داشته باشد، احتمالاً بتواند با استفاده از رژیم غذایی اصولی، ورزش یا روش های حذف چاقی (مانند جراحی بای پس معده) از وزن خود بکاهد.

در حالت کلی اگر کسی در نقاط مختلف بدنش دارای چربی بدن بیش از حد باشد و همچنین وزن بدنش پایدار بماند، می تواند یک کاندید برای انجام لیپوساکشن و پیکر تراشی باشد.

جراحی لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن برای کدام نواحی بدن

همان طور که اشاره شد، لیپوساکشن برای از بین بردن چربی در مناطقی از بدن که به رژیم و ورزش پاسخ نداده اند، استفاده می شود، مانند موارد زیر:

شکم
بالای بازوها (نزدیک به زیر بغل)
باسن
ساق پا و مچ پا
سینه و کمر
باسن و ران
چانه و گردن

علاوه بر این موارد، گاهی اوقات می توان از لیپوساکشن برای کاهش حجم پستان یا درمان ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان در آقایان) استفاده کرد.

نتایج بعد از لیپوساکشن

با افزایش وزن، سلول های چربی از نظر اندازه و حجم افزایش می یابند. لیپوساکشن به نوبه خود، تعداد سلول های چربی در یک منطقه خاص را کاهش می دهد. میزان چربی خارج شده طی پیکر تراشی به ظاهر ناحیه مورد نظر و حجم چربی آنجا بستگی دارد.

تغییرات کانتورینگ حاصل از پیکر تراشی به طور کلی دائمی هستند (البته تا زمانی که وزن فرد ثابت بماند). پس از لیپوساکشن، پوست، خود را با خطوط جدید مناطق تحت درمان وفق می دهد.

اگر فرد از رنگ و قابلیت ارتجاعی خوب پوست برخوردار باشد، در نهایت پوست او کاملا صاف به نظر خواهد رسید.اگر پوست کشش ضعیف و نازک داشته باشد، پوست در مناطق تحت درمان ممکن است شل به نظر برسد.

لیپوساکشن باعث کاهش فرورفتگی سلولیت یا سایر بی نظمی های سطح پوست نمی شود؛ به همین ترتیب، این روش علائم سلولیت را برطرف نمی کند و در واقع خاصیت لیفتینگ ندارد.

برای این که کسی بتواند یک کاندید مناسب برای لیپوساکشن باشد، باید در سلامت عمومی به سر ببرد و مبتلا به بیماری هایی که می توانند عمل جراحی را پیچیده کنند، نباشد؛ بیماری هایی مانند :

جریان خون محدود
بیماری های عروق کرونری
دیابت
سیستم ایمنی ضعیف.

جراحی لیپوساکشن چیست؟

عوارض و خطرات عمل لیپوساکشن

مانند هر عمل جراحی، لیپوساکشن نیز خطراتی مانند خونریزی و واکنش به داروی بیهوشی را به همراه دارد. عوارض احتمالی خاص لیپوساکشن عبارت هستند از:

بی نظمی کانتور: به دلیل از بین بردن ناهموار چربی ها طی این روش، خاصیت کشسانی پوست و ترمیم غیرمعمول، پوست فرد ممکن است ناهموار، مواج یا شل به نظر برسد. این تغییرات ممکن است دائمی باشند. در اثر استفاده از سوزن نازک (کانولا) که در طی لیپوساکشن استفاده می شود نیز ممکن است به پوست و نواحی زیر پوست آسیب وارد شود و باعث ایجاد لکه دائمی پوست گردد.

تجمع مایعات: تجمع موقتی مایع (سروما) می تواند در زیر پوست ایجاد شود. ممکن است لازم باشد این مایع با سوزن تخلیه شود.

بی حسی: ممکن است احساس بی حسی موقت یا دائمی و تحریک موقت عصب در ناحیه آسیب دیده ایجاد شود.

عفونت: عفونت های پوستی نیز ممکن است به ندرت طی این روش ایجاد شوند. عفونت شدید پوستی می تواند سلامت و  زندگی فرد را تهدید کند.

سوراخ شدن اندام داخلی: به ندرت ممکن است یک کانول که بیش از حد به نواحی عمیق بافت نفوذ می کند، عضوی داخلی را سوراخ نماید. این اتفاق معمولا نیاز به ترمیم فوری توسط جراحی دارد.

آمبولی چربی: ممکن است تکه های چربی شل شوند و از بین بروند و در رگ خونی گیر کنند. در این صورت ممکن است در ریه ها جمع شده و یا به مغز منتقل شوند. آمبولی چربی یک حالت اورژانسی پزشکی است.

مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات بدن به دلیل تزریق و مکش مایعات می تواند باعث مشکلات خطر آفرینی در کلیه، قلب و ریه شود.

سمیت لیدوکائین: لیدوکائین یک ماده بیهوشی است که اغلب به بدن تزریق شده در طی لیپوساکشن نیز برای کمک به کنترل درد تجویز می شود. اگرچه به طور کلی استفاده از لیدوکائین بی خطر است، اما در شرایط نادر، ممکن است مسمومیت با لیدوکائین ایجاد شود، که باعث مشکلات جدی در قلب و سیستم عصبی مرکزی می گردد.

اگر جراح روی سطوح بزرگی از بدن فرد متقاضی کار کند یا چندین عمل را همزمان انجام دهد، خطر عوارض افزایش می یابد. بنابراین لازم است که قبل از عمل با جراح در مورد چگونگی این خطرات صحبت نمود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *